DORIVOR O‘SIMLIKLAR INTRODUKSIYASI VA AGROTEXNIKASI LABORATORIYASI
O‘zbekiston Respublikasi uchun ustivor bo‘lgan barcha dorivor o‘simlik turlarini o‘rganish, iqlimlashtirish, muayyan tuproq-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda madaniy holda yetishtirishni yo‘lga qo‘yishga bag‘ishlangan fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni amalga oshirish.
Respublika hududidagi yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklar areallarini o‘rganish va zaxiralarini aniqlash, mavjud bioresurslar genofondini saqlash va ulardan oqilona foydalanish.
Noyob tur va yo‘qolib ketish xavfi turgan turlarni ko‘paytirish va barqaror introduksiya populyatsiyalarini yaratish usullarini ishlab chiqish.
Tabiiy populyatsiyalardagi jarayonlarni modellashtirish shakli sifatida sun’iy ravishda olingan duragaylarda jinsiy ko‘payishning noyob hodisalari bilan bog‘liq introgressiv jarayonlarni aniqlash.
Yirik fundamental, ilmiy-texnik, ishlab-chiqarish, ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni ekspertiza qilishda ishtirok etish.
Belgilangan tartibda tasdiqlangan rejaga va davlat ilmiy - texnik dasturlariga muvofiq, tarmoq va mintaqaviy muammolarini hal qilish bo‘yicha turli dorivor o‘simlik turlari introduksiyasi va agrotexnikasini o‘rganish ustida fundamental, amaliy va innovatsion izlanishlar, laboratoriyaviy tadqiqot va tajriba ishlarini o‘tkazadi.
Xar xil turdagi dorivor o‘simliklarning gerbariy namunalarini yaratish, tuproq-iqlim sharoitlarini xaritalash va kataloglash.
Dorivor o‘simlik turlarining moslashuv mezoni sifatida ontogenez, fenofazalarining o‘tish davrlari, mavsumiy rivojlanish ritmlari, ularning ko‘payishi, hayot shakllarini o‘rganish.
Noyob tur va yo‘qolib ketish xavfi turgan turlarning belgilarni-markerlarni va moslashish usullarini, shu jumladan moslashish mexanizmlarini tadqiq etish.

LABORATORY OF MEDICINAL PLANTS INTRODUCTION AND AGROTECHNIQUES
To conduct fundamental, applied and innovative research on the study, acclimatization, and establishment of cultural cultivation of all priority medicinal plant species for the Republic of Uzbekistan, taking into account specific soil and climatic conditions.
To study the areas of wild medicinal plants in the territory of the republic and identify their reserves, to preserve the gene pool of existing bioresources and to use them rationally.
To develop methods for breeding rare and endangered species and creating stable introduction populations.
To identify introgressive processes associated with unique phenomena of sexual reproduction in artificially obtained hybrids as a form of modeling processes in natural populations.
Participate in the examination of large fundamental, scientific-technical, production, socio-economic projects.
Conducts fundamental, applied and innovative research, laboratory research and experimental work on the introduction and agrotechnics of various medicinal plant species to solve sectoral and regional problems, in accordance with the plan approved in the prescribed manner and state scientific and technical programs.
Creation of herbarium specimens of various types of medicinal plants, mapping and cataloging soil and climatic conditions.
Study of ontogenesis, phenophase transition periods, seasonal development rhythms, their reproduction, life forms as criteria for the adaptation of medicinal plant species.
Study of signs-markers and adaptation methods of rare and endangered species, including adaptation mechanisms.